Jodła Veitcha 'Pendula'

Jodła Veitcha 'Pendula' Abies veitchii 'Pendula'

25,00 zł

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 5 - 30 cm

Abies veitchii 'Pendula'

 

Jodła Veitcha wyróżnia się wyraźnie jasnozielonymi igłami, szczególnie na świeżych przyrostach, nie jest to drzewo, jak to opisywała Izabella Czartoryska, posępne jak jodła pospolita. Odmiana ‘Pendula’ z kolei oprócz tych typowych ciekawych elementów swojej natury ma także zwisające pędy, nadające drzewo często nieprzewidywalną sylwetkę. Jest to jodła co prawda wykształcająca przewodnik bez pomocy, ale w zależności od warunków w danym miejscu może tworzyć idealnie wyprostowaną formę o niezaburzonym wzroście przewodnika, może także rosnąć lekkim korkociągiem, choć nie aż tak wyraźnym jak na przykład u świerka serbskiego ‘Pendula Bruns’. Tak czy owak wyróżnia się zdecydowanie na tle większości najczęściej uprawianych odmian iglastych i jest idealną rośliną do miejsc wyeksponowanych.

 

Do dobrego wzrostu wymaga gleb nieco żyźniejszych, na glebach słabych konieczne może okazać się dokarmianie nawozami. Już w młodości wszystkie pędy boczne zwisają ku ziemi, a drzewko zdobi ogród mając nawet  50 – 100 cm wysokości. Dobrze aby jodła ta miała dużo słońca, będzie wtedy rozbudowywać przyrosty drugiego i trzeciego rzędu, tworząc gęsto zielony płaszcz, przykrywający jakoby jej sylwetkę. W ogrodach warto ją sadzić z odmianami o ciekawych pokrojach, ale należy unikać zbyt podobnych odmian. Świerk ‘Rothenhaus’, ‘Krasickiana’, świerk Brewera oraz różne odmiany sosen i daglezji sprawdzą się z pewnością. Pod względem mrozoodporności nadaje się do całego kraju, ale uwaga, w chłodniejszych regionach należy młode drzewka okrywać przed nadejściem silnych mrozów.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 5 - 30 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła Veitcha 'Pendula'

Jodła Veitcha 'Pendula'

Abies veitchii  'Pendula'   Jodła Veitcha wyróżnia się wyraźnie jasnozielonymi igłami, szczególnie na świeżych przyrostach, nie jest to drzewo, jak to opisywała Izabella Czartoryska, posępne jak jodła pospolita. Odmiana ‘Pendula’ z kolei oprócz tych typowych ciekawych elementów swojej natury ma także zwisające pędy, nadające drzewo często nieprzewidywalną sylwetkę. Jest to jodła co prawda wykształcająca przewodnik bez pomocy, ale w ...