Jodła Veitcha 'Heddergott'

Jodła Veitcha 'Heddergott' Abies veitchii 'Heddergott'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10-30cm

Abies veitchii 'Heddergott'

 

Powstała w okolicach roku 1970 w niemieckiej szkółce Heddergott. Niedługo potem została uznana za na tyle ciekawą, że rozpoczęto jej masowe rozmnażanie i wprowadzanie do sprzedaży. Jest to klasyczna karłowa odmiana, która charakteryzuje się niskim pokrojem, lekko nawet płożącym. Przy szerokości dochodzącej do 1 metra może mieć około 30 – 40 cm wysokości. Tak naprawdę w miarę wzrostu ta czarcia miotła zaczyna rosnąć nieco silniej i wykształca pionowo rosnące przewodniki – jeśli je usuniemy otrzymamy formą opisaną powyżej, jeśli przewodniki pozostaną, to forma wypiętrzy się lekko ku górze tworząc owalną w zarysie, lekko nieregularną sylwetkę.

 

Sposób prowadzenia powinniśmy dobrać indywidualnie od kompozycji, warunków w ogrodzie. Obie formy, niska i swobodnie rosnąca mają niewątpliwą zaletę charakterystyczną dla gatunku jodły Veitcha – część pędów w koronce tej czarciej miotły jest ustawiona typowo, część bywa lekko wywinięta w różne strony dzięki czemu odsłaniają się dolne, spodnie części igieł – które mają barwę sinozieloną, czasem wręcz białawą. Daje to ładny kontrast z żywą zielenią wierzchniej strony igieł a cała korona maluje się z pewnej odległości jako mozaika ułożona z tych dwóch kolorów pędów. W ogrodach wymaga gleb żyźniejszych oraz stanowiska półcienistego, oczywiście rośliny sąsiadujące z tą jodełką powinny mieć podobne tempo wzrostu aby jej nie zagłuszyły. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.10-30cm

Napisz swoją recenzję

Jodła Veitcha 'Heddergott'

Jodła Veitcha 'Heddergott'

Abies veitchii  'Heddergott'   Powstała w okolicach roku 1970 w niemieckiej szkółce Heddergott. Niedługo potem została uznana za na tyle ciekawą, że rozpoczęto jej masowe rozmnażanie i wprowadzanie do sprzedaży. Jest to klasyczna karłowa odmiana, która charakteryzuje się niskim pokrojem, lekko nawet płożącym. Przy szerokości dochodzącej do 1 metra może mieć około 30 – 40 cm wysokości. Tak naprawdę w miarę wzrostu ta czarcia ...