Jodła pospolita 'Pendula'

Jodła pospolita 'Pendula' Jodła pospolita 'Pendula'

32,00 zł

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys 5-30cm

Jodła pospolita 'Pendula'

Bardzo stara odmiana, wyselekcjonowana we Francji już w 1835 roku. Obecnie nadal jest to bardzo chętnie sadzone drzewo, któremu popularność zapewnia przede wszystkim niezwykle atrakcyjny, płaczący pokrój. Jodła pospolita ‘Pendula’ cechuje się raczej powolnym wzrostem, choć docelowo może osiągać nawet 10 m wysokości, jednak jak wynika z wieloletnich obserwacji, 10 letnie egzemplarze mierzą zwykle do 2 m przy średnicy około 80 – 100 cm. Zdecydowanie jednak silniej roślina przyrasta na wysokość niż na szerokość, co w rezultacie daje wąsko kolumnowy pokrój. Jest on jednak mocno nieregularny z powodu często wyginania i skręcania się przewodnika u starszych roślin, co daje czasem niesamowite kształty przypominające nieraz pochyloną sylwetkę staruszka.

 

Gałęzie boczne zwisają wzdłuż pnia ku dołowi, niemal całkowicie go zakrywając. Igły są charakterystyczne dla jodły pospolitej, ciemnozielone, krótkie i błyszczące, z dwoma białymi paskami od spodu. Jodła ta nadaje się praktycznie do każdego ogrodu, najlepiej prezentując się jako soliter lub w otoczeniu niewysokich iglaków, tak aby jej oryginalny pokrój był dobrze wyeksponowany. Jest to roślina łatwa w utrzymaniu, jednak wymaga dość optymalnych warunków, nie ma zbyt dużej tolerancji co do niektórych parametrów środowiska. Najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej, piaszczysto-gliniastej, przy czym nie może być ona ani zbyt piaszczysta i sucha, ani zbyt ciężka i wilgotna, najlepsza będzie umiarkowanie wilgotna. Nie toleruje również suszy, mroźnych wiatrów oraz zanieczyszczeń powietrza. Powinna być sadzona w miejscach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych i zacisznych. Ze względu na to, że jest to inny niż nasz krajowy ekotyp jodły, na zimę dla bezpieczeństwa młode rośliny należy okryć w całości, starsze chociaż u podstawy.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys 5-30cm

Napisz swoją recenzję

Jodła pospolita 'Pendula'

Jodła pospolita 'Pendula'

Jodła pospolita  'Pendula' Bardzo stara odmiana, wyselekcjonowana we Francji już w 1835 roku. Obecnie nadal jest to bardzo chętnie sadzone drzewo, któremu popularność zapewnia przede wszystkim niezwykle atrakcyjny, płaczący pokrój. Jodła pospolita ‘Pendula’ cechuje się raczej powolnym wzrostem, choć docelowo może osiągać nawet 10 m wysokości, jednak jak wynika z wieloletnich obserwacji, 10 letnie egzemplarze mierzą zwykle do 2 m przy ...