Jodła pospolita 'Compacta'

Jodła pospolita 'Compacta' Abies alba 'Compacta'

25,00 zł

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 15 cm

Abies alba 'Compacta'

 

Bardzo zwarta, stożkowata forma tej jodły odnajdzie się w zdecydowanej większości ogrodów, a ze względu na niewielkie rozmiary docelowe oraz powolne tempo wzrostu sprawdzi się także w ogrodach mniejszych, przydomowych. Roczne przyrosty w przeciętnych warunkach mogą dochodzić do 10 - 15 cm jeśli chodzi o stożek wzrostu, boczne pędy rosną znacznie słabiej. Daje to w efekcie wrzecionowaty kształt korony w młodości i wąsko stożkowaty w starszym wieku. Jest to odmiana bardzo podobna do ‘Pyramidalis’ tego samego gatunku, ale znacznie mniejsza, dorastająca w ogrodach po wielu latach do 2 – 4 metrów wysokości, podczas gdy ‘Pyramidata’ może osiągać dwa razy tyle. Do dobrego wzrostu wymaga umiarkowanie wilgotnych i świeżych gleb o odczynie kwaśnym.

 

Jodła znosi dosyć duże zacienienie i fakt – będzie tak żyć, ale odmiana ‘Compacta’ której ozdobą jest zwarty i równomierny pokrój potrzebuje dosyć dużo słońca aby uformować ładną sylwetkę. Dzięki niewielkim rozmiarom docelowym nada się do obsadzania klombów zlokalizowanych blisko ścian budynków, tarasów czy obiektów małej architektury. Można łączyć ją z odmianami iglaków szczepionych, różniących się barwą oraz formą. Ciekawie wygląda łączona z jałowcem ‘Old Gold’, ‘Blue and Gold’ czy ‘Blue Carpet’ oraz odmianami pionowymi, takimi jak cis ‘Fastigiata Aurea’ czy sosna pospolita ‘Aurea’. Jodła ta w uprawie jest bezproblemowa w cieplejszych regionach kraju oraz tam gdzie na ogół panuje większa wilgotność powietrza (zwiększa to jej mrozoodporność). W chłodnych regionach należy okrywać przynajmniej małe sadzonki.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 15 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła pospolita 'Compacta'

Jodła pospolita 'Compacta'

Abies alba  'Compacta'   Bardzo zwarta, stożkowata forma tej jodły odnajdzie się w zdecydowanej większości ogrodów, a ze względu na niewielkie rozmiary docelowe oraz powolne tempo wzrostu sprawdzi się także w ogrodach mniejszych, przydomowych. Roczne przyrosty w przeciętnych warunkach mogą dochodzić do 10 - 15 cm jeśli chodzi o stożek wzrostu, boczne pędy rosną znacznie słabiej. Daje to w efekcie wrzecionowaty kształt korony w ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »