Jodła mandżurska

Jodła mandżurska Abies holophylla

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Abies holophylla

        Drzewo pochodzące z północno-wschodnich Chin i dalekiego Wschodu Rosji. W polskich warunkach dorasta maksymalnie do 10 – 15 m po kilkudziesięciu latach. U nas jest raczej małe, po 10 latach ma tylko 1,5 m wysokości. Ma koronę regularną, gęstą, stożkową, z wzniesionymi sztywnymi gałęziami. Przypomina jodłę grecką. W odróżnieniu od niej ma jasną, łuszczącą papierową korę. Pędy są bardzo jasne, alabastrowe do blado-brązowych. Ma dwa rodzaje jajowatych pączków: małe i duże. Igły są jasnozielone, skórzaste, błyszczące z dwóch stron. Z wierzchu są barwy czystej zieleni, zaś od spodu również zielone, ale pokryte pasami białego nalotu. Są 2,5 – 4 cm długie. Szyszki cylindryczne, 12 – 15 cm długie, młode zielone, dojrzałe jasnobrązowe – mocno oklejone żywicą.

        Uprawa i zastosowanie: Wytrzymuje mrozy do minus 29 stopni Celsjusza. Podobnie jak wiele jodeł lubi gleby próchniczne, lekko wilgotne, lekko kwaśne. Ten gatunek preferuje miejsca zaciszne. Polecana ze względu na ładny pokrój, jasne pędy kontrastujące z ciemną zielenią igieł oraz nietypową papierową korę. Jest jedną z najbardziej eleganckich jodeł. Mało znana, zasługująca na szersze rozpowszechnienie w ogrodach prywatnych i na terenach zieleni.

Napisz swoją recenzję

Jodła mandżurska

Jodła mandżurska

Abies holophylla         Drzewo pochodzące z północno-wschodnich Chin i dalekiego Wschodu Rosji. W polskich warunkach dorasta maksymalnie do 10 – 15 m po kilkudziesięciu latach. U nas jest raczej małe, po 10 latach ma tylko 1,5 m wysokości. Ma koronę regularną, gęstą, stożkową, z wzniesionymi sztywnymi gałęziami. Przypomina jodłę grecką. W odróżnieniu od niej ma jasną, łuszczącą papierową korę. Pędy są bardzo jasne, alabastrowe do ...