Jodła koreańska 'Luminetta'

Jodła koreańska 'Luminetta' Abies koreana 'Luminetta'

32,00 zł

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 35 cm

Abies koreana 'Luminetta'

 

Jest to dość stara odmiana, wyselekcjonowana w latach 60 tych XX wieku w Holandii pod nazwą jodła koreańska ‘Lutea’, dopiero w roku 1990 opisana pod obecną nazwą. Posiada ona charakterystyczny dla jodeł koreańskich szeroko stożkowy, regularny i wdzięczny pokrój z wyraźnie wykształconym przewodnikiem, o zwartej i gęstej koronie. Jest to jednak roślina wolnorosnąca i mimo, że jej docelowe rozmiary, czyli 5 – 7 m, wskazują na dość pokaźne drzewo, w rzeczywistości, a przynajmniej w naszym polskim klimacie, nie spotyka się tak dużych okazów, a rośliny 10 letnie zwykle nie przekraczają 2 m wysokości. Najbardziej wyróżniającą cechą tej odmiany jest zabarwienie igieł. Nowe przyrosty mają igły o intensywnej żółtej barwie, taki kolor utrzymuje się przez wiele miesięcy, później stopniowo ciemnieje, jednak na igłach i tak pozostaje przepiękna złocistożółta poświata, która miesza się z soczystą zielenią.

 

Kolejną ozdobą tej odmiany są pojawiające się już u młodych roślin (3 – 4 letnich), fioletowo niebieskie szyszki, które w sposób charakterystyczny dla jodeł, ustawione są pionowo ku górze. Nie jest to odmiana trudna w uprawie w związku z czym znajduje wiele zastosowań w ogrodnictwie, zarówno jako roślina przydomowa jak i na ogródki skalne lub orientalne, jej wdzięki najlepiej wyeksponować sadząc drzewko pojedynczo. Jako rośliny towarzyszące warto wybrać niskie trawy o kontrastującym np. niebieskim ubarwieniu, a także różnokolorowe kwiaty. Tworzy też ciekawe kompozycje z niższymi, ciemniejszymi iglakami. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, dobrze zdrenowane, o kwaśnym pH, stanowiska w słońcu lub półcieniu, osłonięte od wiatru. W naszym klimacie jest całkowicie mrozoodporna. 

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 35 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła koreańska 'Luminetta'

Jodła koreańska 'Luminetta'

Abies koreana  'Luminetta'   Jest to dość stara odmiana, wyselekcjonowana w latach 60 tych XX wieku w Holandii pod nazwą jodła koreańska ‘Lutea’, dopiero w roku 1990 opisana pod obecną nazwą. Posiada ona charakterystyczny dla jodeł koreańskich szeroko stożkowy, regularny i wdzięczny pokrój z wyraźnie wykształconym przewodnikiem, o zwartej i gęstej koronie. Jest to jednak roślina wolnorosnąca i mimo, że jej docelowe rozmiary, czyli 5 ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »