Jodła koreańska 'Green Carpet'

Jodła koreańska 'Green Carpet' Abies koreana 'Green Carpet'

25,00 zł

  • Pojemnik C1,5; P11; C2
  • Model Wys. 10 - 30 cm

Abies koreana 'Green Carpet'

 

Karłowa odmiana jodły koreańskiej prawdopodobnie wyselekcjonowana w 1983 roku, jednak pierwsze pisemne wzmianki na jej temat pochodzą dopiero z 1990 roku. Jest to niezwykle ciekawa odmiana, mająca bardzo wiele zastosowań w aranżacjach ogrodowych, przede wszystkim dlatego, że może być szczepiona tuż przy ziemi lub na większych wysokościach, co daje możliwość manewrowania jej ostatecznym wyglądem. Przyrosty roczne są nieduże, do około 6 cm, przy czym jodła ta rozrasta się głównie na szerokość, przybierając płasko-kulisty pokrój. Docelowa wysokość takich lekko wypukłych kopczyków może oscylować w okolicach 1 m, natomiast szerokość może być nawet dwukrotnie większa.

 

Pokrój i wielkość rośliny można lekko korygować poprzez przycinanie młodych pędów, co jest stosowane głównie w przypadku okazów szczepionych wyżej na pniu. Igły są krótkie, charakterystyczne dla gatunku, jasnozielone z białym spodem. Efektownie wyglądają również świeże przyrosty, które wyróżniają się soczystą, jaskrawą zielenią i pięknie kontrastują z ciemniejszym tłem. ‘Green Carpet’ to odmiana polecana szczególnie do ogrodów skalnych jako roślina towarzysząca innym iglakom o ciemniejszym zabarwieniu, ale genialnie prezentuje się również na rabatach na tle wysokich traw w towarzystwie berberysów, irg lub jałowców. Za jej posadzeniem w ogrodzie przemawia także fakt, że jest to odmiana całkowicie mrozoodporna, poza tym nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Dobrze rośnie na glebach średnio żyznych, świeżych, wilgotnych i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska w pełnym słońcu lub półcieniu, osłonięte i ciepłe. 

  • Pojemnik C1,5; P11; C2
  • Model Wys. 10 - 30 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła koreańska 'Green Carpet'

Jodła koreańska 'Green Carpet'

Abies koreana  'Green Carpet'   Karłowa odmiana jodły koreańskiej prawdopodobnie wyselekcjonowana w 1983 roku, jednak pierwsze pisemne wzmianki na jej temat pochodzą dopiero z 1990 roku. Jest to niezwykle ciekawa odmiana, mająca bardzo wiele zastosowań w aranżacjach ogrodowych, przede wszystkim dlatego, że może być szczepiona tuż przy ziemi lub na większych wysokościach, co daje możliwość manewrowania jej ostatecznym wyglądem. ...