Jodła koreańska 'Cristal Kugel'

Jodła koreańska 'Cristal Kugel' Abies koreana 'Cristal Kugel'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 5 - 30 cm

Abies koreana 'Cristal Kugel'

 

Ta karłowa odmiana jodły koreańskiej praktycznie nie wymaga towarzystwa – jej piękna sylwetka, będąca efektem wieloletniego wzrostu zaczaruje dane miejsce w ogrodzie. Rośnie wolno, jej roczne przyrosty osiągają 3 – 5 cm, a rozmiary po 10 – 15 latach wzrostu w dobrych warunkach to około 40-50 cm wysokości oraz 70 – 100 cm szerokości. Jest tutaj jednak dość duża plastyczność w zależności od miejsca szczepienia. Rośliny szczepione nisko bowiem wytwarzają początkowo formę kulistą, która z upływem lat zmienia się w poduszkowatą, silnie spłaszczoną kulę. Szczepy wyższe przez o wiele dłuższy czas utrzymują kulisty pokrój i jeśli chcemy taką formę utrzymywać przez cały czas możemy po prostu korygować jej wzrost poprzez delikatne podcinanie sekatorem. W pewnym zakresie można taki sam zabieg przeprowadzać u osobników szczepionych nisko, ale tak naprawdę urok tej odmiany polega właśnie na wykształceniu nieco większej formy, docelowo przekraczającej 1 metr średnicy u podstawy i około 60 cm wysokości.

 

Świetnie wygląda na tle kory oraz dużych kamieni, może więc rosnąć na większych skalniakach oraz w ogrodach skalnych. Sprawdzi się w kompozycjach luźniejszych, sadzona u podnóża pionowych form silniej rosnących, jak np. świerk kaukaski ‘Aurea’ czy sosna pospolita ‘Watereri’. Do dobrego wzrostu wymaga przeciętnych zaledwie gleb, a w razie posiadania gleby naprawdę słabej, wystarczy zasilać ją nawozem w okresie wiosennym – z reguły nie ma konieczności wymiany większych partii gleby. Najlepiej rośnie jeśli ma dostatecznie dużo słońca, nie musi to być stanowisko w pełni nasłonecznione, ale zbyt duża ilość cienia spowoduje słaby wzrost i nieciekawy pokrój. Polecamy tę odmianę szczególnie do kompozycji bezobsługowych, z powodzeniem sprawdzi się przed budynkami w miejscach reprezentacyjnych, także rosnąc w ozdobnych pojemnikach.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 5 - 30 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła koreańska 'Cristal Kugel'

Jodła koreańska 'Cristal Kugel'

Abies koreana  'Cristal Kugel'   Ta karłowa odmiana jodły koreańskiej praktycznie nie wymaga towarzystwa – jej piękna sylwetka, będąca efektem wieloletniego wzrostu zaczaruje dane miejsce w ogrodzie. Rośnie wolno, jej roczne przyrosty osiągają 3 – 5 cm, a rozmiary po 10 – 15 latach wzrostu w dobrych warunkach to około 40-50 cm wysokości oraz 70 – 100 cm szerokości. Jest tutaj jednak dość duża plastyczność w zależności od miejsca ...