Jodła koreańska 'Cis'

Jodła koreańska 'Cis' Abies koreana 'Cis'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11, C2
  • Model Wys.20-35cm

Abies koreana 'Cis'

   Karłowa odmiana jodły koreańskiej wyselekcjonowana w szkółce holenderskiej w latach 90-tych, pierwsza publikacja na jej temat pochodzi z roku 1989. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych miniaturowych jodeł, przede wszystkim ze względu na swój puszysty, pełny pokrój. Jest on przez bardzo długi czas niemal idealnie kulisty, czasem trochę nieregularny, jednak z biegiem lat ulega lekkiemu spłaszczeniu. Taki pokrój roślina zawdzięcza krótkim pędom i igłom, które przylegając szczelnie do siebie tworzą zwartą pokrywę. Odmiana ‘Cis’ należy do odmian o bardzo powolnym tempie wzrostu, średnio od 2 do 4 cm rocznie, w perspektywie 10 letniej daje to rośliny o średnicy około 30 cm, czyli naprawdę miniaturowe. Z tego też powodu jest odmiana przeznaczona do małych ogrodów, szczególnie zaś do ogródków skalnych, gdzie mogą jej towarzyszyć inne szczepy iglaste lub rośliny zimozielone takie np. jak trzmielina pnąca.

 

Z powodzeniem można też prowadzić uprawę pojemnikową. Najczęściej w handlu dostępne są okazy szczepione na wysokościach 20 – 30 cm, co przy jej rozmiarach jest wysokością optymalną. Bardzo ozdobne są również igły tej jodły, są krótkie, delikatne, o żywo zielonym kolorze, z dwoma jasnymi paskami od spodu, które jednak są niewidoczne na zewnątrz. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna, można ją sadzić bez żadnych przeszkód w każdym rejonie naszego kraju. Jest również mało wymagająca, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych, preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, ciepłe i zaciszne.

  • Pojemnik P11, C2
  • Model Wys.20-35cm

Napisz swoją recenzję

Jodła koreańska 'Cis'

Jodła koreańska 'Cis'

Abies koreana  'Cis'    Karłowa odmiana jodły koreańskiej wyselekcjonowana w szkółce holenderskiej w latach 90-tych, pierwsza publikacja na jej temat pochodzi z roku 1989. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych miniaturowych jodeł, przede wszystkim ze względu na swój puszysty, pełny pokrój. Jest on przez bardzo długi czas niemal idealnie kulisty, czasem trochę nieregularny, jednak z biegiem lat ulega lekkiemu spłaszczeniu. Taki pokrój ...