Jodła kaukaska 'Robusta'

Jodła kaukaska 'Robusta' Abies nordmanniana 'Robusta'

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 5 - 10 cm

Abies nordmanniana 'Robusta'

 

Odmiana ta należy do jednych z najszybciej rosnących odmian jodły kaukaskiej. W dobrych warunkach drzewo to może osiągać roczne przyrosty rzędu nawet 60 cm, co jest wielkością imponującą. W ciągu 10 lat najczęściej osiąga około 3 m wysokości, natomiast jej docelowa wysokość to około 10 m. Z wiekiem tempo wzrostu trochę spowalnia. Dość spore rozmiary nie oznaczają wcale, że odmiana ta jest przeznaczona do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Jest to wprawdzie wysokie drzewo, jednak posiada bardzo wąską koronę w stosunku do szerokości, u 10 letnich egzemplarzy mierzy ona mniej więcej 1 m średnicy, więc bez problemu powinna się pasować nawet do małych ogródków.

 

Charakteryzuje się wąskostożkowym, nieregularnym pokrojem oraz smukła i luźną koroną. Pędy oraz igły tej odmiany są grube i sztywne, igły krótkie i ciemnozielone z dwoma białymi paskami od spodu. Promieniste ułożenie igieł sprawia, że w niektórych miejscach białe spodnia strona liści zwrócona jest ku górze, dzięki czemu jodła ta wygląda jak gdyby była przyprószona śniegiem. Z kolei wiosenne przyrosty są dużo jaśniejsze, jaskrawo zielone, co również zwiększa ozdobną wartość tej odmiany. Aby drzewko rosło wyprostowane można w pierwszych latach wzrostu przywiązać je do podpory. Jodła kaukaska ‘Robusta’ to odmiana średnio wymagająca. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych o lekko kwaśnym pH, preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. W naszym klimacie jest stosunkowo mrozoodporna i raczej nie powinniśmy się martwić, że zimą przemarznie.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 5 - 10 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła kaukaska 'Robusta'

Jodła kaukaska 'Robusta'

Abies nordmanniana  'Robusta'   Odmiana ta należy do jednych z najszybciej rosnących odmian jodły kaukaskiej. W dobrych warunkach drzewo to może osiągać roczne przyrosty rzędu nawet 60 cm, co jest wielkością imponującą. W ciągu 10 lat najczęściej osiąga około 3 m wysokości, natomiast jej docelowa wysokość to około 10 m. Z wiekiem tempo wzrostu trochę spowalnia. Dość spore rozmiary nie oznaczają wcale, że odmiana ta jest przeznaczona ...