Jodła kaukaska 'Barabits Compact'

Jodła kaukaska 'Barabits Compact' Abies nordmanniana 'Barabits Compact'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10- 20 cm

Abies nordmanniana 'Barabits Compact'

 

Karłowa odmiana jodły kaukaskiej. Rocznie przyrasta o około 10 cm, a jej rozmiary docelowe to około 1 metr średnicy, jedynie bardzo stare egzemplarze mogą przekraczać te granice. Największą ozdobą tej jodły, prócz oczywiście pokroju, są soczyście zielone świeże przyrosty wiosenne – jest to cecha, za którą ceniona jest jodła kaukaska i wszelkie jej odmiany. W szkółkach dominują jodły szczepione nisko, tworzące koronę już od powierzchni ziemi. Jodła ta wymaga gleb przynajmniej średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych i nie przesychających na długie okresy, w trakcie długotrwałych susz należy roślinę obficie podlać.

 

Stanowiska słoneczne nie są obligatoryjne dla samej rośliny, ale taka forma pokrojowa będzie wykształcana równomiernie tylko w warunkach dobrego nasłonecznienia, w cieniu będzie luźna i straci wiele na uroku. W ogrodach sadzić ją można w niższych piętrach nasadzenia, jako tło dla mocno karłowych odmian. W uprawie raczej prosta, czasami może zajść potrzeba skorygowania wzrostu jeśli ma tworzyć idealne kule. Współgra ładnie z półkarłowymi pionowymi formami jak np. świerk pospolity ‘Helen Kordes’, Sosna pospolita ‘Aurea’ oraz takimi odmianami jak puszczony po powierzchni gruntu świerk ‘Inversa’ lub inna płożąca odmiana. Szkodzą tej odmianie późne wiosenne przymrozki, co może silnie uszkodzić świeże pędy – jodła wtedy wygląda przez jakiś czas marnie ale prędko regeneruje straty i w sezonie niewprawne oko nawet nie zauważy uszkodzeń.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10- 20 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła kaukaska 'Barabits Compact'

Jodła kaukaska 'Barabits Compact'

Abies nordmanniana  'Barabits Compact'   Karłowa odmiana jodły kaukaskiej. Rocznie przyrasta o około 10 cm, a jej rozmiary docelowe to około 1 metr średnicy, jedynie bardzo stare egzemplarze mogą przekraczać te granice. Największą ozdobą tej jodły, prócz oczywiście pokroju, są soczyście zielone świeże przyrosty wiosenne – jest to cecha, za którą ceniona jest jodła kaukaska i wszelkie jej odmiany. W szkółkach dominują jodły szczepione ...