Jodła górska 'Nana Compacta'

Jodła górska 'Nana Compacta' Abies lasiocarpa 'Nana Compacta'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 40 cm

Abies lasiocarpa  'Nana Compacta'

 

Rzadka, ale bardzo ładna odmiana. Charakteryzuje się sylwetką jeszcze bardziej zwartą niż u odmiany ‘Compacta’, wolniejsze jest również jej tempo wzrostu. Tworzy bardzo foremne stożkowate korony, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jakby były przez lata cięte i formowane ręką ogrodnika. Nic bardziej mylnego – ta odmiana dzięki wolnemu wzrostowi właśnie wykształca bardzo gęsto występujące rozkrzewienia, a jej przewodnik nieznacznie tylko dominuje nad resztą korony. Sylwetka jest proporcjonalna i bardzo ładna, a uroku dodaje jej niebieskawe zabarwienie igieł. Jodła ta docelowo po wielu latach wzrostu dorastać może do 3 – 4 metrów wysokości, ale potrzeba na to zazwyczaj 2 – 3 dekad.

 

Jest to roślina półkarłowa, ale przy jej sadzeniu należy brać pod uwagę rozmiary docelowe, szkoda byłoby bowiem wycinać roślinę, która rozrośnie się już mocniej, jej wartość estetyczna oraz botaniczna będzie wtedy już naprawdę spora. Do dobrego wzrostu wymaga średniej żyzności, wilgotnych gleb oraz stanowisk dobrze doświetlonych. Jeśli jest dobrze odżywiona to bez okrycia zimuje i nie szkodzą jej nawet silne mrozy, dlatego też w przypadku posiadania gleb słabych i nieurodzajnych warto delikatnie nawozić tę jodłę – oprócz większej odporności zyska ona wtedy także bardziej wyraźne wybarwienie pędów. Pod względem uprawy jest to odmiana idealna do kompozycji bezobsługowych, a jej obsługa zajmie w trakcie roku zaledwie kilka chwil. Polecamy do kompozycji barwnych wraz z odmianami świerków, jodły koreańskiej oraz sosen.

  • Pojemnik C2, P11
  • Model Wys. 10 - 40 cm

Napisz swoją recenzję

Jodła górska 'Nana Compacta'

Jodła górska 'Nana Compacta'

Abies lasiocarpa   'Nana Compacta'   Rzadka, ale bardzo ładna odmiana. Charakteryzuje się sylwetką jeszcze bardziej zwartą niż u odmiany ‘Compacta’, wolniejsze jest również jej tempo wzrostu. Tworzy bardzo foremne stożkowate korony, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jakby były przez lata cięte i formowane ręką ogrodnika. Nic bardziej mylnego – ta odmiana dzięki wolnemu wzrostowi właśnie wykształca bardzo gęsto występujące ...