Czarcie miotły, chimery,mutacje roślinne w naszych szkółkach.

 

    W naszych szkółkach udało nam się również uzyskać, wynaleźć nowe odmiany roślin powstałe z mutacji gatunku wyjściowego. Produkując wiele roślin i oczywiście bacznie je obserwując można wynaleźć ciekawostki będące mutacjami roślin, gatunków wyjściowych. Opis cech jest rzeczą ciekawą jak i również badanie zachowania w czasie, przeciągu lat charakteru rozwoju tych roślin.

    Trudno powiedzieć czy staną sie w przyszłości znaną na rynku rośliną, oraz czy i to najważniejsze będą trwałą nowa odmianą. Jest to proces wieloletniego testowania rośliny, mnożenia jej a tym samym poznania jej cech utrwalonych w tej mutacji.

    Poniżej przedstawiamy rośliny- czarcie miotły w szerokim tego znaczenia pojęciu które zostały wyselekcjonowane i odpowiednio nazwane w naszych szkółkach w ostatnich latach.

  Acer_saccharinum_Vita     Acer_saccharinum_Vitaa

 Acer saccharinum 'Vita'


 

 

  Abies concolor Pendula Decora     Abies concolor Pendula Decora

 Abies concolor 'Oleszka'    Odmiana jodły o ciekawym parasolowato zwisającymi gałęziami rosnąca średnio silnie, pionowo w górę z  gałęziami zwisającymi jakby pod ciężarem śniegu. Wybarwienie niebiesko-sine raczej typowe, igły i gałązki podobne do gatunku wyjściowego. Odmiana wynaleziona w naszej szkółce otrzymana z siewek jodły kalifornijskiej obecnie rozmnażana przez szczepienie.

   Swego czasu kilkanaście lat temu sprzedaliśmy ją zapalonemu ogrodnikowi właśnie z miejscowości Oleszka który później powiadomił nas o nietypowych cechach tej jodły posadzonej i pielęgnowanej w jego ogrodzie. 


 

 

Berberis thunbergii Lidia    

Berberis thunbergii Lidia

 

Berberis thunbergii 'Lidia'


Tilia x Konieczko     Tilia x Konieczko

 Tilia x 'Konieczko'


 

     Pinus sylvestris Kalinow  

 Pinus sylvestris 'Kalinow'


 

Euonymus europaeus Albovariegata     Euonymus europaeus Albovariegata
Euonymus europaeus 'Albovariegata' Ciekawa i dobrze rokująca odmiana trzmieliny pospolitej - europejskiej o białym przebarwieniu liści i wzroście nieco mniejszym niż typ.Nasion jeszcze nie rozpoznano. Wynaleziona i nazwana w naszej szkółce w roku 2008 .
 

 

Euonymus europaeus  'Fastigiata Compacta' Ciekawa i nowa domiana wynaleziona 2008 roku w naszej szkółce stąd i nazwa własna nadana tej roślinie. Charakteryzuje się średnim wzrostem z wzniesionymi prawie pionowo gałązkami. Liście lancetowate gęsto ułożone na pędach. Nasion jeszcze nie stwierdzono.


Pinus nigra  'Carolin'  Odmiana  sosny czarnej wychodowana w naszej szkółce charakteryzuje sie wąskim, kolumnowym kształtem, przyrost średnio silny ,igły prostopadle odstające od pędów, jasnozielone delikatne i miękkie .


Pinus nigra   'Jula'  Charakteryzuje się bardzo wąskim pokrojem,wolnym wzrostem, krótkimi igłami gęsto osadzonymi na pionowo stojących pędach. Wybarwienie podobne do typu,trochę ciemniejsze ,pączki duże jasne.