Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Jałowiec pospolity 'Kalebab' Juniperus communis 'Kalebab'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus communis 'Kalebab'


 

Ciekawa odmiana jałowca pospolitego, która w ciągu roku aż trzykrotnie zmienia ubarwienie! Została ona znaleziona na Węgrzech w 1975 roku, do handlu zaś wprowadzono ją nieco później w Holandii. Jest to odmiana interesująca pod wieloma względami, nie tylko z powodu zmieniającego się w ciągu roku ubarwienia. Wyróżniający się jest również pokrój tej rośliny, wprawdzie jej wzrost jest dość powolny, gdyż po około 10 latach może osiągnąć maksymalnie do 1,5 m wysokości, jednak dzięki temu nadaje się znakomicie do niewielkich ogrodów przydomowych oraz na wrzosowiska. Po dłuższym okresie wzrostu, przy dobrych warunkach może z czasem osiągnąć do 3 m wysokości. Początkowo cechuje się luźnym, szerokim i raczej nieregularnym pokrojem, z czasem jednak pędy stają się coraz bardziej zwarte i roślina przybiera niemal stożkowy pokrój. Dojrzałe rośliny, o zwartym i gęstym pokroju, można, a nawet trzeba corocznie formować poprzez przycinanie bocznych pędów, w celu nadania im odpowiedniego kształtu dla utrzymania zwartego pokroju.

 

Pędy rosną w sposób dość nietypowy, początkowo są wyprostowane, z czasem zaś pochylają się ku ziemi. Igły przebarwiają się aż trzykrotnie w ciągu roku, wiosną i latem są zielone, jesienią brązowieją, z kolei w czasie zimy ich kolor staje się żółtopomarańczowy. Ta feeria barw sprawia, że jest to jedna z najciekawszych roślin ogrodowych, w dodatku o niewielkich wymaganiach pod względem uprawy. Dobrze rośnie na zwykłych, przeciętnych glebach ogrodowych o lekko kwaśnym pH, nawet tych piaszczystych i jałowych, ponadto może rosnąć na glebach o umiarkowanej wilgotności, ale wytrzymuje też dłuższe okresy suszy. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. 


Napisz swoją recenzję

Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Juniperus communis  'Kalebab'   Ciekawa odmiana jałowca pospolitego, która w ciągu roku aż trzykrotnie zmienia ubarwienie! Została ona znaleziona na Węgrzech w 1975 roku, do handlu zaś wprowadzono ją nieco później w Holandii. Jest to odmiana interesująca pod wieloma względami, nie tylko z powodu zmieniającego się w ciągu roku ubarwienia. Wyróżniający się jest również pokrój tej rośliny, wprawdzie jej wzrost jest dość powolny, ...