Jodła sycylijska

Jodła sycylijska Abies nebrodensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei
Jodła sycylijska jest drzewem dorastającym do 15-25 m wysokości, o grubości pnia dochodzącej do 1 m. Pokrój stożkowy, luźny. Igły cienkie, zielone, błyszczące. Starsze drzewa wytwarzają fioletowoniebieskie szyszki o długości 10-12 cm, stojące, po dojrzeniu rozpadające się na drzewie.
Gatunek endemiczny, występujący obecnie jedynie w górach Madonie na Sycylii, ale łacińska nazwa gatunkowa sugeruje, że był spotykany także w górach Nebrodi. Na początku XX w. był uważany za gatunek wymarły, ponownie odkryty w roku 1957. W naturalnym stanowisku występują aktualnie jedynie 32 dorosłe drzewa, gatunek jest więc ujęty w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych - IUCN Red List - jako gatunek zagrożony krytycznie, chociaż zarówno liczba drzew dorosłych, jak i niedojrzałych w ostatnich latach wzrosła.

Jodła sycylijska należy do strefy mrozoodporności USDA 7, co oznacza, że w Polsce ma szansę przezimować tylko w najcieplejszych rejonach. W naturze rośnie na płytkich, jałowych, przepuszczalnych, ale nie suchych stanowiskach i takie gleby preferuje.

Napisz swoją recenzję

Jodła sycylijska

Jodła sycylijska

Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei Jodła sycylijska jest drzewem dorastającym do 15-25 m wysokości, o grubości pnia dochodzącej do 1 m. Pokrój stożkowy, luźny. Igły cienkie, zielone, błyszczące. Starsze drzewa wytwarzają fioletowoniebieskie szyszki o długości 10-12 cm, stojące, po dojrzeniu rozpadające się na drzewie. Gatunek endemiczny, występujący obecnie jedynie w górach Madonie na Sycylii, ale łacińska nazwa gatunkowa sugeruje, że był ...