Cyprysik Lawsona 'Lane Aurea'

Cyprysik Lawsona 'Lane Aurea' Chamaecyparis lawsoniana 'Lane Aurea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis lawsoniana 'Lane Aurea'   syn. Chamaecyparis lawsoniana 'Lanei Aurea'


Piękny, jednocześnie bardzo rzadki kultywar cyprysika Lawsona. Rośnie w postaci wąskiego stożka w młodości, z wiekiem jednak znacznie rozszerzając się, szczególnie w dolnych partiach. Posiada bardzo gęsto upakowane igły na pędach, przez co sylwetka rośliny nie jest tak prześwitująca, ażurowa, jak się to zdarza u innych odmian. Dodatkowo ‘Lane Aurea’ posiada lekko cytrynowy poblask, który staje się intensywniejszy w momencie wypuszczania nowych, świeżych przyrostów. Jest to forma drzewiasta, rośnie średnio szybko, około 25-35 cm rocznie, ale docelowo przekraczać może nawet pułap 10 metrów! Nie posiada specjalnych wymagań co do gleby, urośnie ładnie nawet na słabszych stanowiskach, o umiarkowanej wilgotności. Wybarwieniu pędów zdecydowanie sprzyja ekspozycja na słońce, jednakże ta odmiana wybarwiać się będzie całkiem dobrze także rosnąc w miejscach częściowo zacienionych.

 

Idealna do większych ogrodów, parków, także miejskich. W starszym wieku tworzy ładne, nieco majestatyczne drzewa, które utrzymują pełne ugałęzienie do samej ziemi nawet jeśli dolne partie korony są zacienione. Pięknie wygląda sadzona w grupach po kilka osobników, także w kompozycjach z innymi odmianami o podobnym wzroście. W mniejszych ogrodach trzeba zaplanować odpowiednią ilość miejsca pod ten cyprysik, można także go przycinać lub dowolnie formować. Zabieg ten pozwoli nam utrzymać pożądaną wysokość drzewka, jednocześnie da możliwość uformowania szpaleru lub żywopłotu, które wizualnie na pewno będą odróżniać się od typowych, ciemnozielonych żywopłotów, jakie obecnie w Polsce dominują.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik Lawsona 'Lane Aurea'

Cyprysik Lawsona 'Lane Aurea'

Chamaecyparis lawsoniana 'Lane Aurea'   syn. Chamaecyparis lawsoniana 'Lanei Aurea' Piękny, jednocześnie bardzo rzadki kultywar cyprysika Lawsona. Rośnie w postaci wąskiego stożka w młodości, z wiekiem jednak znacznie rozszerzając się, szczególnie w dolnych partiach. Posiada bardzo gęsto upakowane igły na pędach, przez co sylwetka rośliny nie jest tak prześwitująca, ażurowa, jak się to zdarza u innych odmian. Dodatkowo ‘Lane ...