Świerk pospolity 'Pendula'

Świerk pospolity 'Pendula' Picea abies 'Pendula'

32,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30-60cm

Picea abies 'Pendula'

Pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą już z XIX wieku, jednak pierwsza naukowa publikacja pochodzi dopiero z 1936 roku. Wcześniej tą nazwą określano po prostu wszystkie świerki pospolite o zwisających pędach. Obecnie tyczy się ona głównie szybko rosnących, wysokich drzew nie posiadających wyraźnego przewodnika, o pędach płożących się po ziemi, lub też o przewodniku wyprowadzonym za pomocą podpory. Właściwy świerk pospolity ‘Pendula’ to drzewo o szybkim tempie wzrostu, do 20 – 30 cm rocznie, dorastające nawet do 10 m wysokości, ale tylko kiedy rosną przy paliku i w tej pozycji zdążą zdrewnieć, kiedy podpora się kończy a drzewo dalej rośnie, góra korony przewiesza się tworząc rozmaite, fantazyjne kształty.

 

Bez podpory drzewo to praktycznie nigdy nie rośnie samodzielnie w górę, jedynie ma lekko podniesiony pokrój, a wszystkie pędy zarówno główne jak i boczne mają charakter wybitnie płożący. W takiej postaci roślina ta również wygląda bardzo oryginalnie, nie jest więc absolutnie konieczne stosowanie podpory. Można go wykorzystać do tworzenia bardzo malowniczych akcentów zarówno w parkach jak i ogrodach przydomowych, najlepiej sadzić go pojedynczo, zapewniając mu nieco więcej przestrzeni, aby jego ciekawa forma była dobrze widoczna. Jest to odmiana o stosunkowo małych wymaganiach, nie toleruje jedynie zbyt intensywnego zanieczyszczenia powietrza. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne i lekko kwaśne, stanowiska zaś słoneczne lub lekko zacienione. Co istotne jest to roślina o bardzo wysokiej mrozoodporności. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30-60cm

Napisz swoją recenzję

Świerk pospolity 'Pendula'

Świerk pospolity 'Pendula'

Picea abies 'Pendula' Pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą już z XIX wieku, jednak pierwsza naukowa publikacja pochodzi dopiero z 1936 roku. Wcześniej tą nazwą określano po prostu wszystkie świerki pospolite o zwisających pędach. Obecnie tyczy się ona głównie szybko rosnących, wysokich drzew nie posiadających wyraźnego przewodnika, o pędach płożących się po ziemi, lub też o przewodniku wyprowadzonym za pomocą podpory. Właściwy ...