Berberys drobnolistny

Berberys drobnolistny Berberis microphylla .

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Berberis microphylla

Ten bardzo ciekawy gatunek berberysu występuje naturalnie w południowej Argentynie oraz Chile. Jest ponadto symbolem Patagonii, z czym wiąże się pewna legenda – otóż, mówi ona, że każdy kto będąc w Patagonii zje owoc tego berberysu zerwany prosto z krzewu, ten na pewno wróci jeszcze kiedyś w te strony. Roślina wykształca pokrój krzewu, osiąga do 1,5 metra wysokości, zazwyczaj tworzy mocno rozgałęzione, gęste krzewy. Kwitnie w lecie, na gałązkach pojawia się wtedy cała masa drobniutkich, żółtych kwiatów, od których cały krzew nabiera optycznie cytrynowego koloru.

 

Uprawiany jest głównie w Ameryce Południowej, jako roślina ozdobna ale także na plantacjach, z których zebrane owoce są przeznaczane do przemysłu farmaceutycznego. W Polsce berberys ten jest rzadko spotykany (żeby nie powiedzieć - niespotykany), najczęściej w odmianie ‘Nana’, która charakteryzuje się karłowym wzrostem. W ogrodzie może rosnąć w klombach, także jako element wyższych rabat, zawsze raczej jako pojedyncze egzemplarze. Ze względu na trudną osiągalność tej rośliny nie określamy jej jako nadającej się na żywopłoty, choć berberys ten z natury jest bardzo gęsty a przycinanie mogłoby jeszcze wzmocnić tę cechę!

Napisz swoją recenzję

Berberys drobnolistny

Berberys drobnolistny

Berberis microphylla Ten bardzo ciekawy gatunek berberysu występuje naturalnie w południowej Argentynie oraz Chile. Jest ponadto symbolem Patagonii, z czym wiąże się pewna legenda – otóż, mówi ona, że każdy kto będąc w Patagonii zje owoc tego berberysu zerwany prosto z krzewu, ten na pewno wróci jeszcze kiedyś w te strony. Roślina wykształca pokrój krzewu, osiąga do 1,5 metra wysokości, zazwyczaj tworzy mocno rozgałęzione, gęste ...