Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides Aurea'

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides Aurea' Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides Aurea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides Aurea'


Odmiana ta dla jednych jest bardzo piękna, przez innych uważana za dziwaczną. Nie można jednak odmówić jej oryginalności – tego, czego w dużej mierze poszukujemy, kompletując rośliny do własnego ogrodu. Rośnie nieregularnie, przez pierwszych kilka lat ewidentnie krzewiasto, bez wyraźnego przewodnika i z biegiem czasu zaczyna się coraz bardziej wypiętrzać ku górze. Osobniki starsze są już wyraźnie drzewiaste, posiadają szerokostożkową koronę, która może stawać się lekko rozłożysta, głównie za sprawą nieregularnego rozkładu oraz wzrostu konarów. Maksymalnie może osiągać do 3 – 5 metrów wysokości, duże egzemplarze wyraźnie posiadają wykształcony silny pień oraz koronę.

 

Rośnie wolno, do 10-25 cm rocznie, zadomowione w danym miejscu egzemplarze nieco szybciej. Ozdobą tej odmiany są cytrynowożółte przyrosty, pojawiające się wczesną wiosną i utrzymujące swoje wybarwienie, w zależności od ekspozycji na słońce, nawet do końca lata. Cyprysik ten najlepiej rośnie na glebach żyznych, luźnych i wilgotnych. Niedobrze znosi zastoiska wodne, słabo nadaje się więc na tereny gliniaste. W ogrodach najlepiej sadzić go w miejscach eksponowanych, na osłoniętych pagórkach, brzegach polan, przy ścieżkach. Jego sylwetka jest charakterystyczna i na pierwszy rzut oka można rozpoznać tę odmianę – dzięki temu jest ona ozdobna również w okresie zimowym. W zasadzie cyprysiki te nie przemarzają, ale w chłodniejszych regionach należałoby je okryć w obliczu silnych mrozów.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides Aurea'

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides Aurea'

Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides Aurea' Odmiana ta dla jednych jest bardzo piękna, przez innych uważana za dziwaczną. Nie można jednak odmówić jej oryginalności – tego, czego w dużej mierze poszukujemy, kompletując rośliny do własnego ogrodu. Rośnie nieregularnie, przez pierwszych kilka lat ewidentnie krzewiasto, bez wyraźnego przewodnika i z biegiem czasu zaczyna się coraz bardziej wypiętrzać ku górze. Osobniki starsze są ...