Świerk serbski 'Zuckerhut'

Świerk serbski 'Zuckerhut' Picea omorika 'Zuckerhut'

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 35 cm

Picea omorika 'Zuckerhut'

Stosunkowo nowa odmiana świerka serbskiego wprowadzona do handlu dopiero 1999 roku, obecnie jeszcze dość słabo znana i rzadko spotykana w ogrodach. Jest to roślina szczególnie polecana z dwóch względów: posiada bardzo oryginalne ubarwienie oraz ciekawy pokrój. Ponieważ odmiana jest jeszcze bardzo młoda, nie można spotkać starszych egzemplarzy, jednak wiadomo już, że jest to roślina karłowa o powolnym wzroście i przyrostach rocznych nie przekraczających 4 cm. Najstarsze znane obecnie egzemplarze mają około 1,5 m wysokości.

Pokrój rośliny zmienia się nieznacznie z wiekiem, początkowo jest on bardziej zaokrąglony, później zaś coraz bardziej stożkowy, starsze egzemplarze mają postać szerokiego u dołu stożka. Ponieważ pędy są krótkie i pokryte gęsto igłami pokrój rośliny jest bardzo zwarty i obfity. Jak wyżej wspomniano, nadzwyczaj atrakcyjne jest ubarwienie igieł tej odmiany. Są one soczyście, jasno zielone, jednak ich spód jest nieco jaśniejszy i zaopatrzony w dwa białe paski. W pewnych miejscach, gdzie igły są skierowane pod odpowiednim kątem, spód staje się widoczny i dzięki temu mamy wrażenie, iż cała roślina jest na przemian srebrzysto zielona.

‘Zuckerhut’ jest odmianą łatwą w uprawie, bez specjalnych wymagań. Dobrze rośnie na glebach luźnych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne, choć w lekkim cieniu też nie będzie miała większych problemów. Dodatkowo jest to roślina całkowicie mrozoodporna, więc nie wymaga również żadnych dodatkowych zabiegów jesienią. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10 - 35 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk serbski 'Zuckerhut'

Świerk serbski 'Zuckerhut'

Picea omorika 'Zuckerhut' Stosunkowo nowa odmiana świerka serbskiego wprowadzona do handlu dopiero 1999 roku, obecnie jeszcze dość słabo znana i rzadko spotykana w ogrodach. Jest to roślina szczególnie polecana z dwóch względów: posiada bardzo oryginalne ubarwienie oraz ciekawy pokrój. Ponieważ odmiana jest jeszcze bardzo młoda, nie można spotkać starszych egzemplarzy, jednak wiadomo już, że jest to roślina karłowa o powolnym wzroście ...