Świerk serbski 'Pimoko'

Świerk serbski 'Pimoko' Picea omorika 'Pimoko'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model wys. 15 - 20 cm Forma Pienna 55 cm

Picea omorika  'Pimoko'

Jest to odmiana świerka serbskiego o bardzo małych rozmiarach, jednych z najmniejszych biorąc pod uwagę tylko ten gatunek. Został wyselekcjonowany w roku 1972 w Niemczech, jednak szerzej stał się znany dopiero po roku 1984 kiedy to ukazała się pierwsza szersze publikacja naukowa na jego temat. Tempo wzrostu jest niezwykle wolne i zwykle w ciągu roku są to 2 lub 3 cm, w związku z czym 10 letnie okazy mierzą zaledwie od 30 do 40 cm średnicy. Pokrój rośliny przez bardzo długi czas jest gęsty i płaskokulisty, nie wykształca się główny przewodnik, jednak u starszych roślin zdarza się, że kilka silniejszych pędów zaczyna wypiętrzać się mocniej ku górze i cała roślina przybiera wówczas formę szerokiego stożka. Jednak trwa to naprawdę wiele lat.

 

‘Pimoko’ posiada bardzo atrakcyjne igły, krótkie, z wierzchu zielone i lśniące, od spodu zaś zaopatrzone w dwa białe paski, a dzięki promienistemu ułożeniu igieł dookoła pędów widoczne są obie strony i przez to całość przybiera kolor srebrzysto zielony. W handlu można spotkać okazy szczepione tuż nad ziemią, ale znacznie częściej widuje się egzemplarze zaszczepione na wysokości około 50- 60 cm. Powstają z nich naprawdę urocze kule na pniu mogące ozdobić każdy ogród. Ze względu na niewielkie rozmiary roślina polecana jest głównie do małych ogrodów przydomowych, ale także do ogrodów skalnych, na rabaty w towarzystwie wrzosów lub innych, niedużych iglaków, nadaje się ponadto do uprawy pojemnikowej. Jest to roślina o niewielkich wymaganiach. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane, o lekko kwaśnym pH, natomiast stanowiska słoneczne lub ewentualnie półcieniste. W naszym kraju jest on całkowicie mrozoodporny.

  • Pojemnik C2
  • Model wys. 15 - 20 cm Forma Pienna 55 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk serbski 'Pimoko'

Świerk serbski 'Pimoko'

Picea omorika   'Pimoko' Jest to odmiana świerka serbskiego o bardzo małych rozmiarach, jednych z najmniejszych biorąc pod uwagę tylko ten gatunek. Został wyselekcjonowany w roku 1972 w Niemczech, jednak szerzej stał się znany dopiero po roku 1984 kiedy to ukazała się pierwsza szersze publikacja naukowa na jego temat. Tempo wzrostu jest niezwykle wolne i zwykle w ciągu roku są to 2 lub 3 cm, w związku z czym 10 letnie okazy mierzą ...