Świerk serbski 'Minima'

Świerk serbski 'Minima' Picea omorika 'Minima'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.15-25cm

Picea omorika  'Minima'

Kulista odmiana o karłowym wzroście, osiągająca w bardzo długiej perspektywie czasu do metra średnicy, z reguły jednak mniej, maksymalnie do 70 – 80 cm. Egzemplarze młode pod względem struktury przypominają świerk serbski ‘Karel’, tamten jednak ma pędy ciemnozielone, a jego ułożenie pędów nie daje tak barwnego efektu, jak ma to miejsce u ‘Minima’. Tutaj bowiem, co typowe dla wielu odmian świerka serbskiego zagęszczone pędy wyrastają w koronce pod różnymi kątami, dzięki czemu widzimy je z różnej perspektywy – dlatego korona wydaje się być częściowo ciemnozielona, a częściowo srebrzysta.

 

Jest to ten sam efekt, który występuje w odmianie ‘Nana’ oraz ‘Peve Tijn’. Roczne przyrosty mogą dochodzić do 3 – 4 (5) cm, młode osobniki rosną nieco szybciej, starsze najczęściej rosną już symbolicznie. Do dobrej uprawy przyczyni się słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie żyzna gleba, która nie przesycha nawet w okresach suszy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że młode osobniki, jeszcze nie zaaklimatyzowane dostatecznie należy podlewać w razie wystąpienia długotrwałych okresów susz. Dla lepszego startu warto podsypać nawozem młode sadzonki, po kilku sezonach będzie to już zbędne a nawozy można wtedy stosować jedynie interwencyjnie.

 

Odmiana zasadniczo nie wymaga przycinania ale sporadycznie trzeba skorygować jej pokrój poprzez usunięcie pojedynczych, szybciej rosnących pędów. Nadaje się do małych ogrodów, gdzie w niewielkich klombach może grać pierwsze skrzypce. W odpowiednio dużych pojemnikach również może być uprawiany nawet przez kilkanaście lat. Dobrze wygląda w kompozycjach barwnych z iglakami przebarwiającymi się w trakcie roku.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.15-25cm

Napisz swoją recenzję

Świerk serbski 'Minima'

Świerk serbski 'Minima'

Picea omorika   'Minima' Kulista odmiana o karłowym wzroście, osiągająca w bardzo długiej perspektywie czasu do metra średnicy, z reguły jednak mniej, maksymalnie do 70 – 80 cm. Egzemplarze młode pod względem struktury przypominają świerk serbski ‘Karel’, tamten jednak ma pędy ciemnozielone, a jego ułożenie pędów nie daje tak barwnego efektu, jak ma to miejsce u ‘Minima’. Tutaj bowiem, co typowe dla wielu odmian świerka serbskiego ...