Sosna górska 'Jalubi'

Sosna górska 'Jalubi' Pinus mugo 'Jalubi'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus mugo 'Jalubi'
Odmiana powstała w wyniku naturalnej mutacji, znaleziona w Tatrach Niskich przez M. Kostelnicka, obecna w handlu od ostatniej dekady XX w. W Czechach popularna, w Polsce spotykana rzadko. Dorasta do 2-2,5 m wysokości i szerokości, początkowo utrzymuje pokrój kuli, później zaczyna rosnąć krzaczasto. Rocznie przyrasta o 10-15 cm. Igły dość długie, do 4,5 cm długości, latem i jesienią zielone, natomiast jesienią, po przymrozkach, wyraźnie zmieniają barwę i stają się złotożółte, utrzymując ten kolor aż do wiosennego rozpoczęcia wegetacji.
Bardzo interesująca, atrakcyjna odmiana, szczególnie dekoracyjna zimą, kiedy igły stają się jaskrawo żółte. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z zielonymi niskimi iglakami, nadaje się także do sadzenia pojedynczo. Polecana zarówno do ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych i wrzosowisk, jak i do parków i zieleni miejskiej. Nie ma dużych wymagań, dobrze rośnie na prawie każdej glebie, byle przepuszczalnej. Tolerancyjna w stosunku do pH, doskonale zimuje, niewrażliwa na suszę. Preferuje stanowisko słoneczne.

Napisz swoją recenzję

Sosna górska 'Jalubi'

Sosna górska 'Jalubi'

Pinus mugo 'Jalubi' Odmiana powstała w wyniku naturalnej mutacji, znaleziona w Tatrach Niskich przez M. Kostelnicka, obecna w handlu od ostatniej dekady XX w. W Czechach popularna, w Polsce spotykana rzadko. Dorasta do 2-2,5 m wysokości i szerokości, początkowo utrzymuje pokrój kuli, później zaczyna rosnąć krzaczasto. Rocznie przyrasta o 10-15 cm. Igły dość długie, do 4,5 cm długości, latem i jesienią zielone, natomiast jesienią, po ...